Dzisiaj zrecenzuję kawał porządnego noża od CRKT.
Zapraszam!
CRKT M21-04 towarzyszy mi już od półtora roku, a przez dłuższy okres był w moim EDC.
Dane
Długość głowni: 98 mm
Długość całkowita: 235 mm
Grubość głowni: 3,5 mm
Masa: 156 g
Głownia
Głownia w CRKT M21-04 jest naprawdę duża i gruba jak na folder (nóż składany), ale tnie bardzo dobrze ze względu na dość wysoki szlif niepełny płaski i kształt głowni "recurve" - charakterystyczna fala.
Wykonana jest ze stali nierdzewnej AUS-8, która powiem szczerze mogłaby być zastąpiona jakąś lepszą, szczególnie za tę cenę, ale załóżmy, że wystarczy.
Nóż ma wyprowadzoną solidną fałszywkę na górze głowni, która dodaje charakteru i akurat w tym nożu jest dość gruba, więc nie osłabia znacznie konstrukcji.
Jeśli chodzi o codzienne prace, nóż spisuje się super, oczywiście są ostrzejsze noże (głównie przez to, że są chudsze), ale one za to na twardszych materiałach polegną szybciej. Praca w drewnie jest przyjemna, szczególnie przez tą falę, a dzięki niej łatwiej będzie czasem odrąbać pomniejsze gałązki.
Głownia wykończona jest przez satynowanie, więc nie widać na niej pomniejszych rysek.
Jimping jest poprowadzony od pewnego momentu, aż do końca zaokrąglenia, jeszcze się z tym nie spotkałem, to ciekawie wyglądający zabieg.
Sam w sobie bardzo dobrze trzyma kciuka i nie wrzyna się w palce.
Po otwarciu flipper zmienia się w jelec, który chroni naszą dłoń przez zjechaniem na ostrze.
Rękojeść
Rękojeść w tym nożu jest bardzo duża i wygodna, a do tego lekka, jak cały nóż, który jest solidny i swoje waży, ale spodziewałem się większej masy.
Jest zrobiona z aluminium i pełna dziur, które nadają ciekawego wyglądu, ale najważniejsze jest to, że zmniejszają masę całości.
Zawinięty koniec rękojeści bardzo poprawia chwyt, a jej profil dobrze wpasowuje się w dłoń.
Od góry widać, że wszystko jest połączone filarkami, a po jednej stronie pod okładką jest dodatkowo jeden liner, który wzmacnia konstrukcję, ale głównie funkcjonuje jako blokada.
Ogólnie rękojeść oceniam na plus, jest wygodna, ergonomiczna i przyjemna w dotyku.
Niestety u mnie są problemy z rozkręcającymi się śrubkami, o czym warto wspomnieć.
Mechanizm otwierania
Mechanizm otwierania, to według mnie najlepsza cecha tego noża, no może poza wyglądem.
Nóż jest otwierany przez flipper, który ma na sobie jimping i jest bardzo wygodny w obsłudze.
Po jego energicznym pchnięciu, nóż otwiera się z zaskakującą płynnością i dźwięk "klik" jest wprost świetny!
Oczywiście do otwierania mamy też dwustronny kołek, ale on służy w tym wypadku jako "stop pin", czyli blokuje nóż przed po prostu otwieraniem się jeszcze wyżej - ten element zwykle jest ukryty, a tutaj został sprytnie zastosowany.
Po zwolnieniu blokady głownia sama z gracją opada bez żadnych oporów.
Regulację umożliwia nam duża śrubka na środku mechanizmu, która ma bardzo przyczepną fakturę, dlatego możemy przekręcać ją palcem, ale z tym wiąże się to, że czasem może się przez przypadek sama od użytkowania i naszej dłoni lekko przestawić.
Cały mechanizm dostaje ode mnie wielkiego plusa!
Blokada
Blokadą w CRKT M21-04 jest klasyczny liner lock, ale jest tu też coś nietypowego!
Sam w sobie liner zapada do połowy głowni, więc prawidłowo i dobrze trzyma.
Dodatkową rzeczą jest tutaj zabezpieczenie Auto LAWKS, która jest tak w zasadzie blokadą blokady.
Przy otwieraniu noża, kiedy zapada blokada liner lock, automatycznie zaskakuje Auto LAWKS i uniemożliwia złożenie liner locka bez cofnięcia dodatkowej dźwigni.
Możecie twierdzić, że to będzie przeszkadzać, ale po jednym dniu wyrabia się już całkowicie naturalny odruch, a nóż składa się tak samo szybko i też jedną ręką.
Dzięki Auto LAWKS możemy bardzo polegać na blokadzie i zmniejszyć prawdopodobieństwo na złożenie się noża podczas pracy (co może skutkować skróceniem palców :) ).
Klips
Możemy zamontować go na wszystkich czterech końcach noża.
Jest odpowiednio giętki i prosto zbudowany. Dobrze trzyma się kieszeni i nie rzuca się w oczy.
Nie mam do czego się przyczepić.
Warianty
CRKT zrobiło dużo wariantów tego noża, a raczej osobnych modeli, które bazują na tym samym projekcie tylko trochę pozmienianym i różniącym się zwykle numerkami po "M".
Najbliższy jest mu model M21-04G, który zamiast aluminiowej rękojeści ma zrobioną z G10, a stal to 8Cr14, czyli w zasadzie taka sama lub bardzo podobna.
Cena
CRKT M21-04 znajdziemy za jakieś 330 zł, więc nie jest źle, ale stal według mnie nie jest wystarczająca jak na taką cenę.
Zalety
- wygląd
- wykonanie
- rękojeść
- mechanizm otwierania
- klips
Wady
- rozkręcające się śrubki w rękojeści
- łatwo rozregulować mechanizm przez przypadek
- stal
Podsumowanie
CRKT M21-04, to duży i solidnie wykonany folder.
Trzymając go w ręce czuć, że kontrolujemy spory kawał narzędzia, które zaskakująco dobrze pasuje do naszej dłoni. Ten nóż będzie dobry do EDC, lecz trzeba pamiętać, że jego "fear factor" (czyli to, jak duży niepokój wzbudza wśród innych osób w miejscach publicznych) jest dość spory przez militarny wygląd noża.
Myślę, że CRKT M21-04 sprawdzi się w większości warunków, szczególnie kiedy potrzebujemy porządnego mieć w dłoni "niezłego kopa".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz